Fritids v 12

Vi började veckan med att titta på ännu en Astrid Lindgren-film. Denna gången blev det Saltkråkan. Det finns mycket att diskutera kring händelser och språk/uttryck.

I tisdags uppmärksammade vi Rocka sockorna och sydde fina figurer av kvarglömda strumpor. Vi pratade även om varför denna dagen finns och hur bra det är att alla är olika. Ur läroplanen: Ta tillvara på olikheter och mångfald.

På onsdagen inspirerades vi av Emil i Lönneberga och man kunde då få testa att tälja någon figur. Det blev mest barkbåtar som sedan testades i diskhon. Ur läroplanen: Ge möjlighet att utveckla kreativitet, nyfikenhet och tilltro till sin egen förmåga.

Igår blev det dansstopp till Astrid Lindgrens låtar och idag har vi lekt en lek från Emils tid, Blindbock. Det var väldigt uppskattat och många barn valde att vara med och leka.

Vi önskar er en trevlig helg!!

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *