Fritids v19

I måndags var det Kevin som höll i aktiviteten på fritids. Han instruerade sina kompisar att göra fina fiskar. Efter aktiviteten utvärderade han med orden: ”Det gick bra!”

Fritidshemmens dag firades i tisdags. Vi började med att öppna en hamburgerrestaurang till mellanmål. Kön ringlade sig lång eftersom alla var sugna på en hamburgare i det fina vädret. Efter det fanns det olika stationer med diverse aktiviteter att välja på.

I onsdags var det ett gäng som gick lilla rundan på elljusspåret. De ville även plocka blommor. I utvärderingen skriver några av barnen såhär: ”Det var roligt att plocka blommor och vi är glada för att vi fick göra det.”

Idag har några barn gjort fina humlor av gula tummavtryck.

Vi önskar alla en riktigt fin helg!!

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *