1:ans veckobrev v.2

Det har varit så härligt att komma igång igen efter jullovet och det har varit skönt att alla varit friska igen.

I matte har vi repeterat de tre metoderna för addition som vi arbetade med innan jul. Idag har vi haft genomgång av metoden subtrahera ental. Eleverna tyckte att det var lite svårt men det blev lättare efter att de gjort några uppgifter. Vi fortsätter med fler metoder nästa vecka.

Inför forskningsprojektet så ska Malin som är speciallärare göra ett individuellt hörförståelse- och ordförståelsetest med alla och det började hon med idag. När alla lämnat in lappen om godkännande och Malin gjort testen så ska vi börja med projektet.

På rastaktiviteten denna vecka lekte vi spegeltagen.

Alla har fått ny läsläxa som är till torsdag nästa vecka och en ny matteläxa som är till fredag.

v.3

Måndag:

Tisdag: idrott

Onsdag:

Torsdag: läsläxa

Fredag: matteläxa

Ha en skön helg!

Sofie, Johan och Jannice

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *