1:ans veckobrev v: 19

De blir ett kort veckobrev denna vecka eftersom vi är lediga torsdag och fredag. Lite har vi dock hunnit med.

På veckans mattepass har vi jobbat med tid – klockan. vi har tränat på hel- och halvtimme. Vi har både jobbat i matteböckerna och på Ipaden. Flera utav eleverna kunde redan förklara vad tim- och minutvisaren hade för betydelse på klockan. Vi har även beskrivit en tidsordning med hjälp utav klockan. Nästa vecka fortsätter vi  med att jobba med tid, då ska vi bl.a. uppskatta och jämföra tid.

På svenska passen har vi jobbat med läsförståelse och i våra arbetsböcker. Vi vill ju gärna göra ut dem innan vi börjar tvåan.

I måndags avslutade vi vårt arbete med kartan. Vi gick till Bokliden med hjälp utav en karta på Ipaden. Vi kollade att vägarnas namn och husnumren stämde. Vi hann även med att leka en liten stund på Bolidens lekplats.

Vecka: 20

Måndag:

Tisdag: Liatorpsruset (se separat inlägg)

Onsdag:

Torsdag: Läsläxa

Fredag: Veckans grej, ledtråd: djur utan svans.

Ha en fin helg!

// Tesan

Det här inlägget postades i 1:an. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *