Liatorpsruset den 18 maj

Tisdagen den 18 maj är det dags för Liatorpruset. Eleverna ska komma ombytta till idrottskläder på morgonen och ha ombyteskläder och handduk med sig. De får gärna även ha med sig en liten ficka om de vill.

Vi kommer att gå från skolan till Bokliden klockan 9. På Bokliden blir det lite uppvärmning och sedan springer klasserna iväg. När alla kommit i mål blir det en stunds fika och prisutdelning av medaljer till de i varje klass som kom först samt utlottning av andra priser. Därefter duschar vi och byter om i omgångar  innan vi går tillbaka till skolan för lunch, alltså ingen vanlig idrott denna dag.

Vi hoppas på en rolig dag tillsammans med rörelseglädje i fokus!

 

 

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *