F klass V17

På matematiken har vi arbetat med att räkna antal upp till 10, skriva siffrorna, göra grupper, rita rätt antal, en introduktion till tiokompisar. För att göra det lite roligare arbetade eleverna i par och de fick ta hjälp av varandra för att lösa uppgifter.

Som en uppgift i NO skrev eleverna ord och meningar som har med våren att göra.  Även här arbetade de i små grupper och sedan redovisade de det tillsammans inför klassen. Det är väldigt roligt att lyssna på dem när de resonerar tillsammans. Vi har flera olika stunder som de arbetar just i små grupper, tex. lekgrupp, skuggteatergrupp m.m.

V.18

Veckans bokstav W

Tis. Idrott

Ons. Ta med sak på W. Kan även vara ett skrivet ord på W, eller att saken har W i ordet.

To Veckans grej. Ledtråd- bakverk på W

 

Till er som fått avbokade samtal. Jag återkommer med nya inom kort. Tack!

Ha en fin helg! Maria

 

 

Det här inlägget postades i f-klassen, Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *